EP femma i schack 8:an

En lyckad dag i Bara, med uppklarnande väder mot eftermiddagen, slutade med att vårt lag placerade sig på en fin femteplats (av 10) i anrika 8-manna lagturneringen schack 8:an i Bara! Spelarna kan vara upp till 14 år, och alla i laget har därmed åldern inne för att vara med även nästa år. Tävlingen spelades för 36:e gången!

Extra glädjande var att få se två helt nya spelare, Teo och Markus A, representera klubben för första gången, samt att Otto gjorde en fin come-back efter ett års frånvaro från schack. Ingen av våra spelare gick hem utan poäng!

Som bonus tog Luke bordspris genom att med 6,5 poäng på de sju ronderna bli bäste
4:e-bordsspelare bland alla lag.

6/8 av EPs lag i schack 8:an 2019: Luke, Alrik, Algot, Teo, Markus A och Otto – saknas på bilden: Oliver och Marcus N

Det här inlägget postades i Okategoriserade. Bokmärk permalänken.