Silverfisken tillbaka i Svedala

Onsdagen den 15/3 spelades andra omgången av Träpållens efterträdare. Vad den skall heta är ännu under diskussion, men i vilket fall segrade EP överlägset den här gången! Precis som senast delade vi upp våra spelare i 2 lag och mötte Kristineberg och Sandlöparen i 10-mannamatcher. Tyvärr fick vi bara ihop 18 spelare efter några sena återbud så det blev att lämna en wo per lag mot de andra. Men vad gör det när man är bäst!!
I först ronden möttes våra två lag och därför kan inte alla våra spelare vinna tre partier! Här segrade EP Gul över EP röd med 5½-2½ medan Kristineberg slog Sandlöparen med 6-4.
I andra ronden slog EP Röd Kristineberg medan EP Gul förlorade mot Sandlöparen. Detta innebar att alla lag stod på två matchpoäng inför sista ronden. Här krossade båda EP-lagen sina motståndare och därmed segrade EP röd på partipoäng före EP Gul.
I det segrande laget spelade Sven (3), Joel (3), Hannes E (2), Stina (1), Oliver (2), Hannes B (2), Hamish (2), Luke (2) och Colin (3). På en stark andraplats hamnade Erik (0), André (1), Johan (3), Sigge (1), Ludvig (2), Alrik (3), Marcus (3), Gustav (1½) och Astrid (2)
Som synes inte mindre än sex EP’are som tog maximala 3 poäng!!! Hurra vad vi är bäst!!!!!

Det här inlägget postades i Okategoriserade. Bokmärk permalänken.