Dagens lichess-aktiviteter i klubbens regi. Första ungdomstävlingen spelad!

Idag spelades den första ungdomstävlingen i satsningen Skånes Ungdomstävlingar på lichess! Vann gjorde Luke, och deltog från klubben gjorde även Marcus N och Mats. Grattis alla deltagare!

Det kommer att bli fler sådana tävlingar, och vi hoppas på något bättre uppslutning bland klubbens medlemmar nästa gång. För att inte skapa konkurrens mellan vår klubbturnering och ungdomstävlingen kommer de inte att spelas samtidigt framöver. Eftersom måndagsträningarna är inställda pga Covid-19 kommer vi spela klubbturneringarna på måndagkvällar kl 18.30-20.00, medan ungdomstävlingarna behåller tiden 10.00-11.30 på söndagar.

Dagens klubbturnering lockade hela 17 spelare! Vann gjorde klubbvännen David Ståhlberg från Ystad. Tvåa blev Nils Å, och trea Roland. Grattis!

Fler är givetvis välkomna till våra två team! Glöm inte att skriva vem du är när du ber om inträde till klubben. Det går bra att skicka ett mail till Håkan eller Roland om du glömmer berätta vem du är.

Team En Passant, Svedala

Team Skånska Ungdomstävlingar

Det här inlägget postades i Okategoriserade. Bokmärk permalänken.